Ads by Google

Calender

SGFI NATIONAL SCHOOL GAMES CALENDER 16-17

Wednesday, 06 July 2016 06:56 administrator
Print PDF
62nd NATIONAL SCHOOL GAMES CALENDAR 2016-17
SR. No. DISCIPLINE  AGE GROUP ORG., STATE/UNIT VENUE TENTATIVE DATES CATEGORY
1 ARCHERY U–14,17,19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Jabalpur Oct. II Week High Priority
2 ATHLETICS U–14 Boys & Girls  Maharashtra Nasik  Dec. II Week High Priority
3 ATHLETICS U–17 Boys & Girls  Telangana Ranga Reddy Dist. Ist Week Jan High Priority
4 ATHLETICS U–19 Boys& Girls Maharashtra Pune Dec. IV Week High Priority
5 BADMINTON U–14,19 Boys & Girls  Maharashtra Nasik  Nov. IV Week High Priority
6 BADMINTON U–17 Boys & Girls  Andhra Pradesh   Nov. I Week High Priority
7 SHOOTING U–14,17,19 Boys & Girls Telangana Hyderabad Oct. I Week High Priority
8 TENNIS U–14,17 Boys & Girls  Karnataka Bangluru Dec. IV Week High Priority
9 TENNIS U–19 Boys & Girls  Gujarat Ahemdabad Dec. I Week High Priority
10 WEIGHTLIFTING U–17,19 Boys & Girls  Telangana Warangal Oct. I Week High Priority
11 WRESTLING (F/S) U–17 Boys & Girls  Maharashtra Pune Nov. IV Week High Priority
12 WRESTLING (F/S) U–19 Boys Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 High Priority
13 WRESTLING (G/R) U-17,U–19 Boys Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 High Priority
14 WRESTLING (F/S) U–14 Boys & U-19 Girls  Madhya Pradesh Ujjain Dec. II Week High Priority
15 BOXING U–14,19 Boys  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Highf Priority
16 BOXING U–17 Boys & Girls  Madhya Pradesh Ujjain Nov. II Week Highf Priority
17 BOXING 19 Girls  Telangana Warangal
Oct. I Week Highf Priority
18 HOCKEY U–14 Boys & Girls  Haryana Sonipat/ Rohtak Nov. IV Week Highf Priority
19 HOCKEY U–17 Boys  Madhya Pradesh Bhopal Nov. IV Week Highf Priority
20 HOCKEY U–17 Girls DAV  Meerut Dec. I Week Highf Priority
21 HOCKEY U–19 Boys & Girls  Punjab Roopnagar Nov. III Week Highf Priority
22 BASKETBALL U–14 Boys & Girls  Chhattisgarh Rajnandgoan Nov. I Week Priority
23 BASKETBALL U–17 Boys & Girls  CBSE Sports Org.  Rajnandgoan 26th Dec 2016 to 30th Dec 2016 Click here for Detail
Priority
24 BASKETBALL U–19 Boys & Girls  Andhra Pradesh   Nov. II Week Priority
25 CHESS U–14,17,19 B & G  Telangana Ranga Reddy Oct. I Week Priority
26 CYCLING U–17, 19 Boys & Girls Maharashtra Latur Nov. III Week Priority
27 FOOTBALL U–14 Boys & Girls  Madhya Pradesh Sagar Nov. IV Week Priority
28 FOOTBALL U–17 Boys  Andaman & Nicobar Port Blair  Dec. I Week Priority
29 FOOTBALL U–17 Girls Manipur Imphal Dec. II Week Priority
30 FOOTBALL U–19 Boys Jammu & Kashmir Srinagar Oct. I Week Priority
31 FOOTBALL U–19 Girls Telangana Madak Dec. I Week Priority
32 GYMNASTIC  U–14,17,19 Boys & Girls IPSC Rai (Haryana) Dec. II Week Priority
33 JUDO U–14,17 Boys & Girls Telangana Nalgonda Oct. I Week Priority
34 JUDO U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Priority
35 KABADDI U–14 Boys & Girls  Madhya Pradesh Hosangabad  Nov. II Week Priority
36 KABADDI U–17 Boys & Girls  Telangana Nalgonda Oct. I Week Priority
37 KABADDI U–19 Boys & Girls  Maharashtra Kolhapur Nov. IV Week Priority
38 SEPAK TAKRAW U–14,17 Boys & Girls Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Priority
39 SEPAK TAKRAW U 19 Boys & Girls Telangana Hyderabad Oct. II Week Priority
40 SQUASH U–14,17,19 B & G  Tamilnadu Chennai Nov. IV Week Priority
41 SWIMMING & DIVING U-14,17,19 B & G Gujarat Ahemdabad/Rajkot Nov. IV Week Priority
42 TABLE TENNIS U–14,17,19 B & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Priority
43 TAEKWONDO U–14,17 Boys & Girls Telangana RangaReddy
Oct. I Week Priority
44 TAEKWONDO U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Priority
45 VOLLEY BALL U–14 Boys & Girls  Madhya Pradesh Vidisha Dec. II Week Priority
46 VOLLEY BALL U–17 Boys & Girls  Uttar Pradesh Faizabad Oct. I Week Priority
47 VOLLEY BALL U–19 Boys Himachal Pradesh Una Dec. II Week Priority
48 VOLLEY BALL U–19 Girls Karnataka Mengluru Dec. I Week Priority
49 WATER POLO U-19 Boys Gujarat Ahemdabad/Rajkot Nov. IV Week Priority
50 WU-SHU U- 17,19 Boys & Girls Madhya Pradesh Bhopal Nov. IV Week Priority
51 YOGA U-14,17,19 Boys & Girls Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Priority
52 BALL BADMINTON U–14 Boys & Girls  Chhattisgarh Durg Jan. I Week Others
53 BALL BADMINTON U–17 Boys & Girls  Tamilnadu Selam Jan. II Week Others
54 BALL BADMINTON U–19 Boys & Girls  Telangana Nalgonda Oct. I Week Others
55 BASE BALL U–14 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Others
56 BASE BALL U–17 Boys & Girls  Chhattisgarh Bilai  Nov.I Week Others
57 BASE BALL U–19 Boys & Girls  Chandigarh Chandigarh Oct. II Week Others
58 CARROM U–14,17,19 B&G  Tamilnadu Selam Jan. II Week Others
59 FENCING U–14,17,19 B&G Telangana Nalgonda Oct. I Week Others
60 HANDBALL U–14 Boys & Girls  Chhattisgarh Durg Nov. I Week Others
61 HANDBALL U–17 Boys & Girls  Karnataka Bangluru Jan. II Week Others
62 HANDBALL U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Others
63 KARATE   U–14,17 Boys & Girls Madhya Pradesh Indore Jan. I Week Others
64 KARATE   U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Others
65 KHO–KHO U–14 Boys & Girls  Madhya Pradesh Dewas Dec. III Week Others
66 KHO–KHO U–17 Boys & Girls  Chhattisgarh Dhamtari Dec. II Week Others
67 KHO–KHO U–19 Boys & Girls  Maharashtra Walva (Sangli)  Dec. I Week Others
68 NET BALL U–14 Boys & Girls  Telangana Mahaboob Nagar Oct. I Week Others
69 NET BALL U–17 Boys & Girls  Punjab Roopnagar Nov. III Week Others
70 NET BALL U–19 Boys & Girls  Chhattisgarh Dhamtari Nov. III Week Others
71 ROLL BALL U–14,17,19 Boys & Girls Maharashtra Pune Jan. III Week Others
72 ROLLER HOCKEY U–19 Boys CBSE Sports Org.  Belgaum (Karnataka) 20th Nov to 22nd Nov 2016 Click here for Detail
Others
73 RUGBY U–17,19 Boys & Girls  Odisha  Bubneswar  Dec. IV Week Others
74 SHOOTING BALL U–19 Boys & Girls  Telangana Nalgonda Oct. I Week Others
75 SKATING U–11,14,17,19 B&G CBSE Sports Org.  Belgaum (Karnataka) 21st to 25th Dec. 2016 Click here for Detail
Others
76 SOFT BALL U–14 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Others
77 SOFT BALL U–17 Boys & Girls  Chhattisgarh Bilaspur Dec. II Week Others
78 SOFT BALL U–19 Boys & Girls  Maharashtra Aurangabad Nov. IV Week Others
79 SOFT TENNIS U–17,19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Dewas Dec. III Week Others
80 TENNI KOIT U–14,17,19 Boys & Girls  Tamilnadu Dharmpuri Jan. II Week Others
81 TENNIS BALL CRICKET U–17,19 Boys & Girls  Uttar Pradesh Faizabad Nov. II Week Others
82 Tug of War  U–17,19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Others
83 BEACH VOLLEYBALL U–14,17,19 B & G   Tamilnadu Nagapattanam  Jan. III Week Others
84 CRICKET U–14 Boys  Maharashtra Ahmadnagar Nov. II Week Others
85 CRICKET U–17 Boys Maharashtra Nasik/Mumbai Nov. I Week Others
86 CRICKET U–17 Girls Jammu & Kashmir Jammu Dec. I Week Others
87 CRICKET U–19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Indore Jan. I Week Others
88 CYCLE POLO U-19 Boys & Girls Chhattisgarh Jagdalpur Dec. I Week Others
89 POWER LIFTING  U–19 Boys & Girls  Maharashtra Jamshedpur Jan. IV Week Others
90 FUTSAL U–19 Boys & Girls Goa Panaji (Goa) Nov. IV Week Others (ISF Discipline)
91 MODERN PENTATHLON  U–19 Boys & Girls CBSE Sports Org.  Karnal Oct. IV Week Others
92 BELT WRESTLING U–19 Boys & Girls  Maharashtra Pune Dec. I Week Un-Category
93 SUPER SEVEN CRICKET U–19 Boys & Girls  Telangana Warangal Oct. I Week Un-Category
94 CHOI KWANG DO U–17,19 Boys & Girls  Chhattisgarh Rajnandgoan Dec. II Week Un-Category
95 KORFBALL U–19 Boys & Girls  CBSE Sports Org.  Rajnandgoan 26th Dec 2016 to 30th Dec 2016 Click here for Detail Un-Category
96 CIRCLE KABADDI U–17,19 Boys & Girls  Punjab Roopnagar Nov. III Week Un-Category
97 WOOD BALL U–19 Boys & Girls  CBSE Sports Org.  Rajnandgoan 26th Dec 2016 to 30th Dec 2016 Click here for Detail Un-Category
98 DODGE BALL U–19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Dewas Dec. III Week Un-Category
99 VOVINAAM  U–19 Boys & Girls  Uttar Pradesh Muradabad Oct. II Week Un-Category
100 FIELD ARCHERY U–19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Jabalpur Oct. II Week Un-Category
101 TENNIS CRICKET U–19 Boys & Girls  Jammu & Kashmir Jammu Jan. I Week Un-Category
102 FLOOR BALL U–17 Boys & Girls  Chhattisgarh Rajnandgoan Dec. II Week Un-Category
103 LAGORI  U–19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Bhopal Nov. IV Week Un-Category
104 FLOOR BALL U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
105 DROP ROBALL U-19 Boys & Girls Chhattisgarh Dhamtari Dec. I Week Un-Category
106 FOOTBALL TENNIS U–17,19 Boys & Girls  Chhattisgarh Rajnandgoan Dec. II Week Un-Category
107 GATKA U–19 Boys & Girls  Punjab Roopnagar Nov. III Week Un-Category
108 MINI GOLF U–19 Boys & Girls  Maharashtra Nagpur Oct. IV Week Un-Category
109 JEET KUNE DO U–17,19 Boys & Girls Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
110 KICK BOXING U–14,17,19 Boys & Girls Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
111 KUDO U–19 Boys & Girls Madhya Pradesh Sagar Nov. IV Week Un-Category
112 KURASH U–17,19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
113 ASHTE DO AAKHADA  U–19 Boys & Girls Maharashtra Satara Nov. IV Week Un-Category
114 MALLAKHAMB U-19 Boys & Girls Maharashtra Sangli Jan. I Week Un-Category
115 ROPE SKIPPING U–14 Boys & Girls  Madhya Pradesh Bhopal Nov. IV Week Un-Category
116 ROPE SKIPPING U–17 Boys & Girls  Vidhya Bharati Bhopal (M.P.) 04th Nov. to 06th Nov. 2016 Click here for Detail
Un-Category
117 UNIFIGHT  U–19 Boys & Girls  CBSE Sports Org.  Rajnandgoan 26th Dec 2016 to 30th Dec 2016 Click here for Detail Un-Category
118 ROPE SKIPPING U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
119 SPEED BALL U–19 Boys & Girls  Chhattisgarh Jagdalpur Oct. II Week Un-Category
120 TARGET BALL U–19 Boys & Girls  Telangana Warangal Oct. I Week Un-Category
121 SQAY MARTIAL ART U–14,17 Boys & Girls  Goa Madgaon Nov. I Week Un-Category
122 SQAY MARTIAL ART U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
123 HUPKWONDO  U–19 Boys & Girls  Madhya Pradesh Indore Jan. I Week Un-Category
124 YUGMUNDO U-19 Boys & Girls Chhattisgarh Jagdalpur Dec. I Week Un-Category
125 TABLE SOCCER U–19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
126 TANG SOO DO U–17,19 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
127 TCHOUK BALL U–19 Boys & Girls  Goa Madgaon Nov.I Week Un-Category
128 TENNIS VOLLEYBALL U–14,17 Boys & Girls Maharashtra Pune Nov. IV Week Un-Category
129 TENNIS VOLLEYBALL U–19 Boys & Girls  Telangana Warangal Oct.I Week Un-Category
130 THANGTA MARTIAL ART U–14,17, 19 Boys & Girls Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
131 THAI BOXING U–19 Boys & Girls  Maharashtra Pune Dec. I Week Un-Category
132 THROW BALL U–14 Boys & Girls  Chhattisgarh Jagdalpur Dec. II Week Un-Category
133 THROW BALL U–17 Boys & Girls  Delhi Delhi 2nd to 8th Jan. 2017 Un-Category
134 THROW BALL U–19 Boys & Girls  Telangana Hyderabad Oct. I Week Un-Category

Note - 1) Uncategorised Discipline is Approved by the 9 Member Committee of SGFI.
          2) Said Unit/State/UT of the Uncategory Discipline are requested to send Uncategory Discipline Rules & Regulation by 10th Aug 2016 by Soft Copy (Word,Editable) to the SGFI Office email So that SGFI can circulate Rules & Regulation to its all Affiliated State/UT/Unit.
          3) If the said Unit/State/UT Fails to Provide Rules & Regulation of the Uncategory Discipline by 10th Aug 2016. SGFI may remove the Said Discipline from the National Calender without any prior Notice.

Last Updated on Saturday, 27 August 2016 07:57